Fortsatt nedgang i avfallsmengden i 2024

Den totale avfallsmengden i 2024 er på 11,0 millioner tonn, en nedgang på en prosent fra 2023. En økning i avfallsmengden fra bygge- og anleggsnæringen er årsaken til at nedgangen ikke er større.

Publisert

Det er Statistisk sentralbyrås avfallsregnskap for 2024 som viser dette.

Bygge- og anleggsnæringen har siden 2014 seilt opp som den næringen som produserer mest avfall. Også i 2024 hadde denne næringen de største avfallsmengdene, med 2,8 millioner tonn. Det er en økning på 140 000 tonn fra 2023.

– Avfallsmengden fra bygge- og anleggsnæringene har variert mye de siste årene. Etter en oppgang i 2022, og en stor nedgang i 2023, ser vi en økning igjen i 2024. Dette kommer mest sannsynlig av de tyngre materialene som asfalt, betong og tegl i bygge- og anleggsbransjen i 2024, sier Manju Chaudhary, seniorrådgiver i SSB.

Mengdene avfall fra husholdningene er de nest største, og også her ser vi en liten økning i 2024 sammenlignet med 2023. Det er det første året siden 2020 at avfallsmengdene fra husholdningene øker.

¹ Forurensede masser er ikke inkludert.² Den store endringen i avfallsmengder fra industrien i 2012 kommer hovedsakelig av at definisjonen av biprodukter ble tatt i bruk. En god del som tidligere var avfall var nå biprodukter.

 

 

Miljømål og avfallsmengder

Norges miljømål 4.3 og 4.4 (miljodirektoratet.no) er avfallsmål og sier henholdsvis at «Utviklingen i mengden avfall skal være vesentlig lavere enn den økonomiske veksten» og «Materialgjenvinningen av avfall skal øke». I 2024 avtok avfallsmengdene med ett prosent mens bruttonasjonalprodukt, BNP, som et mål på den økonomiske veksten, økte med en drøy prosent 2023 til 2024.

 

Figur 2. Utvikling i totale avfallsmengder og BNP (faste priser). Indeks 1995=1

 

Måloppnåelse på gjenvinning av bygg- og anleggsavfall

Fakta: Ulike tall for BA-avfall

Forskjell mellom gjenvinning av bygg og anleggsavfall i Avfallsregnskapet og i artikkelen om Avfall fra byggeaktivitet: 

Det er flere forskjeller mellom måten gjenvinningsgraden beregnes når den omtales i artikkelen til Avfallsregnskapet og når den omtales i artikkelen til Avfall fra byggeaktivitet. Den gjenvinningsgraden for bygge- og anleggsavfall som omtales her er den som er grunnlaget for tallene Norge rapporterer til Eurostat i henhold til Rammedirektivet for avfall. Beregningsmetodene er derfor de som er beskrevet for denne rapporteringen og datagrunnlaget er Bygge- og anleggsavfall. Når det gjelder prosenten som omtales i statistikken for avfall fra byggeaktivitet er det en annen avgrensning og en følger der ikke beregningsmetoden til Rammedirektivet for avfall.

Norge har flere rapporteringsforpliktelser både til EU og andre organer. En av rapporteringene er på materialgjenvinning av bygg- og anleggsavfall. For 2024 ble 57 prosent av bygg- og anleggsavfallet sendt til materialgjenvinning eller benyttet som fyll- eller dekkmasser. Disse beregningene er mengder levert til materialgjenvinning, reell gjenvinningsgrad vil derfor være noe lavere.

 

Økning i biologisk behandling

I 2024 var gjenvinningen av ordinært avfall levert til kjent håndtering på 72 prosent, det same som i 2023.

Det er kun små endringer i materialgjenvinning og energigjenvinning. Det er imidlertid en betydelig økning i avfall som går til biogass og kompostering. Her ser vi en økning fra mindre enn syv til nesten ni prosent i 2024.

– Dette er å forvente da flere og flere kommuner får på plass utsortering av matavfall eller våtorganisk avfall. Fra 2023 ble det et krav at husholdninger og næringer som genererer husholdningslignende matavfall skulle sortere ut dette sier førstekonsulent Haakon Winge Hjartaas.

Knappe 39 prosent av alt ordinært avfall til kjent håndtering ble materialgjenvunnet i 2024, det samme som i 2023. Ordinært avfall til energigjenvinning avtok så vidt til, fra 24 prosent i 2023 til 23 prosent i 2024. Totalt ble 29 prosent av alt ordinært avfall til kjent håndtering sendt til forbrenning. Det regnes her med en energiutnyttelsesgrad på 80 prosent.

Andelen og mengden avfall som har blir lagt på deponi, er noenlunde stabil de siste årene.

I 2024 utgjorde totale mengder avfall til materialgjenvinning 3,7 millioner tonn, mens avfall til forbrenning lå på 3,1 millioner tonn. Asfalt, fulgt av papp og papir og metaller, utgjorde de største mengdene til materialgjenvinning. Når det gjelder forbrenning, så var det blanda avfall som utgjorde den klart største mengden avfall som ble brent, etterfulgt av treavfall og farlig avfall. Denne fordelingen er slik den har vært de siste årene.

¹ Eksportert avfall er ført under den behandlingsformen som avfallet går til i utlandet. Importert avfall er ikke med i statistikken. ² Forurensede masser som er deponert eller brukt som dekkmasse, er ikke inkludert.

 

Mest blandet avfall

I 2024 utgjorde blandet avfall 23 prosent av alt oppstått avfall, etterfulgt av farlig avfall og andre materialer (hovedsakelig asfalt), med henholdsvis 15 og 13 prosent. Dette er de samme kategoriene som har vært blant de tre største alle årene siden 2012.

De avfallstypene som avtok mest i 2024 sammenlignet med 2023 var blandet avfall, betong og tegl og slagg, støv, bunnaske og flygeaske. Alle avtok med fra 80 – 150 000 tonn.

 

Mengden lett forurensede masser stabil

Mens mengden vanlig avfall avtar litt fra 2023 til 2024, øker mengden lett forurensede masser i samme tidsrom. I 2024 ble det deponert 2,5 millioner tonn lett forurensede masser, og 50 000 tonn ble brukt som fyllmasser og dekkmasser. Det er en økning på over 200 000 tonn til deponi.

Powered by Labrador CMS