Concept Zero-grunnlegger Alexander Bakke håper utvidelsen av pantesystemet er starten på en emballasjerevolusjon i kroppspleiebransjen.

Ikke lenger bare drikkevareemballsje; Nå blir det pant på dusjsåpe

Concept Zero lanserer verdens første såpe på aluminiumboks, med to kroner i pant. – Det er på tide at kroppspleiebransjen tar et oppgjør med eget emballasjeforbruk, sier gründer Alexander Bakke.

Publisert Sist oppdatert

Dette kommer fram i en pressemelding fra selskapet Concept Zero, hvor administrerende direktør i Infinitum Kjell Olav Maldum omtaler nyheten som banebrytende.

Denne uken går startskuddet for en emballasjerevolusjon i kroppspleiebransjen. Dusjsåpen til Concept Zero er i følge pressemeldingen verdens første pantbare hygieneprodukt, og de første 20.000 aluminiumsboksene rulles nå ut hos Meny- og Spar-butikker over hele landet.

 – Vi startet Concept Zero fordi vi vil gjøre det billigere og enklere å ta gode miljøvalg. Derfor er vi svært stolte av å være først ut i verden med et pantbart hygieneprodukt. Vi drister oss også til å tenke større: Hvorfor skal vi ikke kunne gjøre det samme med håndsåpe, sjampo og balsam i fremtiden? sier Concept Zero-grunnlegger Alexander Bakke.

 Han startet Concept Zero i 2018, med et ønske om å lage hverdagsprodukter med smartere emballasje uten engangsplast. I dag er selskapet mest kjent for vaskearkene sine, som finnes i over 2300 norske butikker og som har solgt over 250.000 pakker.

Ber konkurrentene om å våkne

Det er Infinitum som drifter den norske panteordningen. De har jobbet tett med Concept Zero for å realisere prosjektet.

– Dette er en banebrytende utvidelse av pantesystemet. I fjor ble Sana-sol første ikke-drikk i ordningen, og nå åpner vi døren for en helt annen produktkategori. Per nå så kan vi ikke ta inn plastflasker som inneholder annet enn næringsmiddel, men for bokser som smeltes om har vi et større spillerom. Det er spennende med dette initiativet fra Concept Zero, sier Maldum.

Dusjsåpen til Concept Zero kommer i første omgang i to varianter: «Daily Zen» og «Pure Bloom». Boksene rulles ut sammen med en gjenbrukbar dispenser.

Infinitum kontaktes jevnlig av selskaper som ønsker å ta del i panteordningen.

– Utfordringen med nye produkter er ofte rester i emballasjen. Dusjsåpe er en2 tyktflytende væske, så derfor har dette prosjektet krevd grundig testing for at boksene skal kunne gjenvinnes på lik linje som andre bokser i systemet, forklarer Infinitum-sjefen.

 Boksen kan leveres i vanlige panteautomater på samme måte som andre drikkevarebokser, og gir to kroner i pant. Totalt blir over 93 prosent av alle pantbare bokser samlet inn, resirkulert og brukt i produksjonen av nye produkter. Det er i dag pant på over 7600 ulike produkter, inkludert saft, gløgg og en rekke vinflasker i plast.

– Der drikkevareindustrien løste utfordringen med plastemballasje på avveie for over 30 år siden, har kroppspleiebransjen nærmest stått stille i 50 år. Det er høyst på tide at bransjen våkner og tar et oppgjør med bruken av engangsplast. Vi må benytte emballasjematerialene på en effektiv måte, og da er pantesystemet et godt valg, sier Bakke.

Kosmetikkleverandørenes forening anslår at det norske markedet for kosmetikk og personlig pleie var på 21,4 milliarder kroner i 2024. Det har økt hvert år siden 2021.

 Vil vaske unna gamle vaner

Ifølge tall fra Plastretur endte minst 62.000 tonn plastemballasje i restavfallet i Norge i fjor, i stedet for å bli gjenvunnet. Norge nådde ikke sitt oppjusterte mål om 47 prosent gjenvinning av plastemballasje, den faktiske gjenvinningsgraden endte på 35 prosent. Husholdningene står for en tredel av alt plastavfallet.

– Dette handler ikke om å be forbrukerne om å gjøre mer, men at bransjen tar ansvar for emballasjen den dytter ut i samfunnet, sier Bakke.

Den norske panteordningen har fått stor internasjonal oppmerksomhet de siste årene, og årlig kommer flere land på besøk til Norge for å lære hvordan systemet fungerer i praksis.

– Det er store globale utfordringer knyttet til håndteringen av emballasje, og Norge ligger langt fremme med løsninger som er både bærekraftige og effektive. Vi håper utvidelsen til hygieneprodukter kan inspirere flere land til å tenke enda bredere om hva som kan pantes, sier Kjell Olav Maldum i Infinitum.

Kilde: Pressemelding fra Concept Zero.

Powered by Labrador CMS