Ragn-Sells bytter patent med aksjer i bioteknologiselskapet Cyclezyme
Ragn-Sells har solgt et patent for produksjon av stoffet melanin til bioteknologiselskapet Cyclezyme. Melanin er et pigment med økende kommersiell etterspørsel, blant annet innen hudpleie, solkremprodukter og vannrensing.
Kjøpet betales med aksjer i Cyclezyme gjennom en rettet emisjon. Dette bringer Ragn-Sells' eierandel opp på omtrent 7,9 prosent av selskapet, som er notert på Spotlight Stock Market. Det opplyser svenske Ragn-Sells i en pressemelding.
– Vi er glade for å kunne plassere en lovende teknologi i hendene på et selskap som har ekspertisen og ambisjonene til å skape reell industriell innvirkning. De siste årene har Cyclezyme vist en sterk evne til å utvikle avansert bioteknologi og omsette forskning til kommersielle muligheter, sier Anders Kihl, leder for forskning og utvikling hos Ragn-Sells.
Salget inkluderer immaterielle rettigheter knyttet til den patenterte bioteknologiske prosessen for melaninproduksjon, noe som gir Cyclezyme kontroll over videreutvikling og kommersialisering.
Ragn-Sells har lenge investert i innovasjon for å utvikle teknologi som kan skaleres opp til kommersielt levedyktige sirkulære løsninger. Konsernet har derfor eierinteresser i flere forsknings- og utviklingsdrevne selskaper. Det overordnede målet er å bringe flere og flere råvarer tilbake i kretsløpet på en trygg og lønnsom måte, samtidig som vi faser ut potensielt skadelige stoffer i avfall, skriver selskapet i pressemeldingen.
– Gjennom samarbeidet med Cyclezyme ønsker vi å bidra til utviklingen av bioteknologiske løsninger. Potensialet innen bioteknologi er utrolig stort og åpner for nye muligheter for å utvikle reelle resirkuleringsløsninger for avfallsstrømmer som det i dag ikke er mulig eller lønnsomt å resirkulere, sier Anders Kihl.
Cyclezyme utvikler enzymer og bioteknologiske prosesser for enzymatisk resirkulering av plast. Selskapet fokuserer blant annet på å bryte ned vanskelig resirkulerbare plastmaterialer, som polyester og nylon, til nye råvarer. Melaninpatentet er et eget teknologiområde som utvider Cyclezymes plattform innen industriell bioteknologi og biologisk produserte materialer.
Den patenterte prosessen har blitt evaluert av Cyclezyme i en mulighetsstudie der Ragn-Sells testet ulike avfallsstrømmer som innsatsmaterialer.
– Etter vår evaluering ser vi et klart potensial i den patenterte prosessen for biologisk produksjon av melanin. Gjennom oppkjøpet har Cyclezyme muligheten til å ta teknologien videre, både teknisk og kommersielt, og samtidig utvide plattformen vår med et nytt område innen biobaserte materialer. Vi er også svært glade for å ha Ragn-Sells som ny partner. Deres industrielle erfaring, kunnskap om avfallsstrømmer og sterke posisjon innen sirkulære løsninger er svært verdifullt for Cyclezymes videre utvikling, sier Peter Falck, administrerende direktør i Cyclezyme AB.
Melanin er et fargepigment som forekommer naturlig i planter og dyr. Hos mennesker er melanins primære funksjon å beskytte huden mot solstråling. I tillegg til hudpleie og solbeskyttelse brukes melanin på et økende antall måter i industrien, blant annet i vannrensing og funksjonelle biomaterialer.